O wystawie
WSTĘP
Wystawa, otwarta 27 stycznia 2023 r., zbiegając się z Dniem Pamięci o Holokauście, stworzona przez Fundację LRE w ramach „Europejskich Dni Kultury Żydowskiej 2023”, pozwala zgłębić wieloaspektową narrację Holokaustu. Finansowana przez Unię Europejską i szerzej koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Kultury i Dziedzictwa Żydowskiego (AEPJ) wystawa przedstawia zorganizowane prześladowania i morderstwa w czasach reżimu nazistowskiego oraz jego dziedzictwo.
Dzień Pamięci o Holokauście, obchodzony corocznie 27 stycznia, upamiętnia ofiary Holokaustu oraz wyzwolenie Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, dzień ten przypomina o ludobójstwie, w wyniku którego zginęło sześć milionów Żydów oraz tysiące innych osób. Jest to dzień refleksji i edukacji, wzywający narody do pamięci o ofiarach Holokaustu i zapobiegania przyszłym aktom ludobójstwa.
Celem tej wystawy jest przedstawienie wieloperspektywicznej narracji, podnoszenie świadomości, zachowanie pamięci o ofiarach oraz promowanie zrozumienia i tolerancji. Badając Holokaust pod różnymi kątami, mamy nadzieję pogłębić zrozumienie jego przyczyn, konsekwencji oraz trwałej potrzeby pamiętania o tej tragedii i wyciągania z niej wniosków..
PROJEKT UE
Europejskie Dni Kultury Żydowskiej organizowane są corocznie wokół hasła przewodniego, w tym roku jest to “Pamięć”. Tegoroczne Dni objęte są patronatem i wsparciem finansowym Unii Europejskiej poprzez program “Obywatele, prawa, równość i wartości” (CERV), zwiększając i rozwijając zakres i jakość aktywności organizowanych w Europie.
PARTNERZY
Europejskie Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Kultury i Dziedzictwa Żydowskiego (AEPJ) koordynuje Europejskie Dni Kultury Żydowskiej w ramach grantu Unii Europejskiej, z udziałem wielu partnerów z całej Europy. Wystawa powstała w ramach działalności Fundacji LRE, jednego z partnerów projektu.