Francja

Vélodrome d’Hiver Roundup Memorial

Pomnik Vélodrome d’Hiver Roundup Memorial w Paryżu upamiętnia tragiczne masowe aresztowania i deportację Żydów w 1942 r., co stanowi wyraźne przypomnienie roli Francji w Holokauście.

Miejsce Pamięci Vélodrome d’Hiver Roundup, znajdujący się w Paryżu we Francji, przypomina o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Francji podczas II wojny światowej. Łapacnka Vél’ d’Hiv’, która miała miejsce 16 i 17 lipca 1942 r., była masowym aresztowaniem Żydów w Paryżu przez francuską policję pod rządami reżimu Vichy, współpracującą z nazistowskimi Niemcami.

Obława na Vél’ d’Hiv’ została skrupulatnie zaplanowana i przeprowadzona przez władze francuskie, w tym René Bousquet, sekretarza generalnego francuskiej policji krajowej i Louisa Darquiera de Pellepoix, komisarza do spraw żydowskich w reżimie Vichy. Łapanka była szczególnie wycelowana w Żydów zagranicznych i bezpaństwowców, tymczasowo oszczędzając francuskich Żydów przed deportacją. W Paryżu i na przedmieściach aresztowano około 13 000 Żydów, w tym 4 000 dzieci. Początkowo ofiary przetrzymywane były na krytym stadionie kolarskim Vélodrome d’Hiver, w przerażających warunkach, przy niewielkiej ilości żywności, wody i urządzeń sanitarnych.

Więźniowie na Vélodrome d’Hiver byli przetrzymywani przez pięć dni, po czym zostali przeniesieni do obozów przejściowych w okolicach Paryża, takich jak Drancy, Pithiviers i Beaune-la-Rolande. Stamtąd zostali deportowani do Auschwitz i innych obozów zagłady. Obława Vél’ d’Hiv’ oznaczała znaczną eskalację prześladowań i deportacji Żydów z Francji, w wyniku czego około 77 000 Żydów ostatecznie zginęło w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

Miejsce pamięci w miejscu dawnego Vélodrome d’Hiver zostało otwarte 17 lipca 1994 r. Znajduje się w nim pomnik pamiątkowy stworzony przez rzeźbiarza Waltera Spitzera i architekta Mario Azagury’ego, przedstawiający ludność cywilną, w tym dzieci i kobietę w ciąży, która stała się ofiarą z łapanki. Każdego roku w tym miejscu odbywa się ceremonia upamiętniająca, aby uczcić tych, którzy cierpieli i zginęli podczas tego mrocznego rozdziału historii.

16 lipca 1995 r., podczas obchodów 53. rocznicy łapanki na Vél’ d’Hiv, prezydent Francji Jacques Chirac uznał rolę państwa i policji w prześladowaniach Żydów i innych ofiar okupacji niemieckiej. Stwierdził, że Francja, naród Oświecenia i Praw Człowieka, dopuściła się tego dnia rzeczy nie do naprawienia, zdradzając obietnicę i wydając obywateli oprawcom.

Information

Promenade du Quai de Grenelle Place des Martyrs-Juifs-du-Vélodrome-d'Hiver, 75015 Paris, Francja

https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/the-velodrome-dhiver-vel-dhiv-roundup

Photos